Absolutnie niezbędne narzędzia do każdego ogrodu
- Honey Ads
- 13 maj 2022
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 1 cze 2022
Niezależnie od ogrodu, do jego pielęgnacji niezbędne są określone narzędzia i odrobina naszego wysiłku. Jeśli chcesz poznać tajniki pielęgnacji, zapoznaj się z poniższym artykułem.
1. Szpadel
Podstawa w każdym ogrodzie. Szpadel posłuży nam do kopania i usuwania nadmiernej ilości ziemi, dzięki czemu zwiększymy jej żyzność. Przy zakupie należy zwrócić uwagę szczególnie na ciężar szpadla oraz długość trzonka. Szpadel powinien mieć też ostre ostrze. 2. Grabie
Te z miękkimi i metalowymi prętami (miotło-grabie) służą do grabienia liści lub wyrwanych chwastów. Bardziej uniwersalne są grabie z twardą końcówką – wyrównamy nimi ziemię i zbierzemy śmieci z ogrodu.
3. Motyka
Narzędzie to jest szczególnie przydatne przy usuwaniu większych chwastów, dlatego tak ważny jest rodzaj rękojeści (do wyboru drewno, aluminium, profilowana stal), który zapewni odpowiednią wytrzymałość. W pełni stalowe kilofy wytrzymują nawet najbardziej intensywne naciski, podczas gdy kilofy aluminiowe często mają wyjątkowo miękki uchwyt, zapewniający wygodną pracę. W małych ogrodach i rabatach zamiast klasycznej motyki warto wybrać motykę ogrodową – jest znacznie mniejsza.
4. Konewka Wersje z litego metalu niekoniecznie są lepsze niż tanie wersje z tworzywa sztucznego - te pierwsze często rdzewieją. Trzeba też pamiętać o rozmiarze – do podlewania dużych ogrodów lepszy jest wąż ogrodowy, w małych ogrodach lepiej wybrać praktyczny zraszacz, który nie obciąży nas po napełnieniu.
5. Sekator ręczny
Jeśli w naszym ogrodzie nie trzeba ścinać grubych gałęzi ani przycinać żywopłotów, wystarczy nam sekator, który można obsługiwać jedną ręką. Należy zwrócić uwagę na ostrza - jeśli mają powłokę ochronną, będą łatwiejsze w utrzymaniu i czyszczeniu.
6. Taczka
Taczki przydadzą się do wywożenia ziemi, liści, ściółki i skoszonej trawy. Taczkę należy dobierać w zależności od postawy, a materiał, z którego jest wykonana, powinien odpowiadać naszym potrzebom. Pamiętaj, że kupując tańszą plastikową taczkę, nie będziesz mógł przewozić kamieni ani innych ciężkich przedmiotów. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na uchwyty – gumowe uchwyty znacznie poprawią komfort pracy.
7. Wiadro
Nie zapominaj, że wiadro może służyć również jako schowek na małe narzędzia. Na rynku dostępne są wiaderka z nadrukiem, które mogą dodatkowo ozdobić nasz ogród.
8. Siekiera
Do drobnych prac ogrodniczych wystarczy jednoręczna siekiera. Warto wybrać model z młotkiem i wytrzymałą rękojeścią z włókna szklanego. Zwróć uwagę na uchwyt - nie może się ślizgać w dłoni.
9. Piła
Kabłąkowa, ze sztywnym ostrzem - sprawdzi się idealnie do ścinania małych drzewek i gałęzi, w małych ogródkach sprawdzi się zwykła piła ogrodowa. Przed zakupem sprawdź, czy piła wygodnie leży w dłoni.
10. Kosiarka
Model benzynowy warto wybrać zwłaszcza na duże powierzchnie koszenia. Jeśli nie, wystarczy nam wersja sieciowa – pamiętajmy jednak, że ogranicza nas długość kabla. Alternatywą mogą być kosiarki akumulatorowe — są ciche i nie wymagają dodatkowego zasilania, a po naładowaniu zwykle wystarczają na około 50 minut.

Comments